Cena Metuje 2010 - start 50. ročníku

World Para-Archery in Nove Mesto nad Metuji

Nove Mesto nad Metuji, CZE, became a capital of World Para-Archery Elite archers from 20 countries came to Nove Mesto nad Metuji, Czech Republic, to take part in the Para-Archery World Ranking Tournament being held in July 2 through 6, 2013

Besides scores for World ranking the archers shoot for their national nominations to the Para-Archery World Championships  in Bangkok, THA in early November this year. For this reason there is being shot same competition format FITA round plus 70m elimination for recurve division and 50m round (qualification and elimination) for the compound one.

The largest teams that arrived to Nove Mesto are  Russia, Ukraine, Germany, France and USA. The most distant are teams from Mongolia, Brasil and Hong-Kong.

Individuals, men and women, compete divided into two divisions: recurve and compound bows, as well as split into four categories: tetraplegics (W1), sitting (W2), standing (ST) and Compound OPEN (CO).

Furthermore there is a team contest of men compound OPEN, women compound OPEN, men recurve, women recurve and mixed teams.

After training, equipment control and classification on Monday and Tueasday, there was elimination on Wednesday and Thursday followed by medal matches on Friday and Saturday.

Organisers from the Sports Club Nove Mesto nad Metuji with this World Cup celebrate 25 years of their paralympic engagement. Results on www.sportklub.cz under WRT2013 prolink.

David Snajdr

LOC Secretary

WRT 2013

Přední světoví lukostřelci se sjeli tento týden opět do Nového Města nad Metují.

K vidění v tamním areálu Sportovního klubu je od 2. do 6. července 2013 Světový pohár za účasti 150  nejlepších handicapovaných lukostřelců z 22 zemí celého světa. Vedle bodů do světového žebříčku svedou účastníci souboj o nominace na podzimní Mistrovství světa v thajském Bangkoku. Z tohoto důvodu se v „Nowáczi“ střílí také stejný formát soutěže, jaký se bude střílet na MS.

K nejpočetnějším výpravám kromě domácích Čechů patří Rusko, Ukrajina, Německo, Francie a USA. Nejvzdálenější účastníci dorazili z Brazílie, Hong Kongu a Mongolska.

Jednotlivci, muži i ženy, závodí ve dvou divizích: kladkový a reflexní (klasický) luk, a ve čtyřech kategoriích: quadruplegici (W1), paraplegici (W2), stojící (ST) a kladkový luk OPEN.

Dále pak v tříčlenných družstvech: kladkový luk OPEN, reflexní luk OPEN a smíšená družstva mužů a žen.

Ve středu a ve čtvrtek lukostřelci střílí kvalifikaci na čtyřech různých vzdálenostech, v pátek a sobotu pak eliminaci: klasické luky na 70m a kladkové na 50m.

Pořadatelé ze Sportovního klubu nad Metují tímto Světovým pohárem završí již celé čtvrtstoletí pořádání mezinárodních a světových paralympijských akcí ve svém areálu.

Výsledky k vidění na www.sportklub.cz prolink WRT2013.

Sekretář

WRT2013