Pavel Brýdl, Kamil Krunka a Miroslav Holub - Cena Metuje 2010
Sports Club Nove Mesto nad Metuji

Adam Velechovský mistrem ČR ve skoku dalekém

Adam Velechovský mistrem ČR ve skoku dalekém

Na Mistrovství České republiky žactva 17.-18.září 2022 v Jablonci nad Nisou se skvělým výsledkem blýsknul Adam „komár“ Velechovský.

Do kvalitně obsazené soutěže 18 nejlepších dálkařů své kategorie Adam (15) sice nastupoval jako favorit s OR 680 cm. Nicméně, poslední dva dálkařské závody se nevyvedly podle představ. A přidalo se nachlazení. Navíc se závod konal za chladného (8 °C) deštivého a větrného počasí. Při každém pokusu museli kluci reagovat na poryvy větru až 4 m/ sec. Rozběh často nevycházel…

Však také Adam zapsal pouze dva měřené pokusy! Ovšem zrovna ty nejdůležitější! Druhým pokusem 648 cm si zajistil průběžné vedení a postup do užšího finále. V šestých pokusech se soupeři vzepjali hned k několika osobním rekordům; pořadí se měnilo. K poslednímu pokusu Adam nastupoval ze třetího místa. Nenechal se rozhodit ani rozmary počasí, ani atmosférou závodu a do té doby ani čtyřmi přešlapy… Zvládnul to na jedničku! Dolétl si pro osobní rekord 681 cm a zlatou medaili!

Adam si bezesporu zaslouží přídomek „skokan roku“. Do letošní sezóny vskočil v únoru v hale v Jablonci nad Nisou výkonem 542 cm. V Kolíně v květnu poprvé překonal 6 m hranici (608 cm). Na Olympiádě dětí a mládeže v červnu v Olomouci skončil druhý výkonem 653 cm. Při mezinárodní Velké ceně Nového Města nad Metují na konci července (příjemně) zaskočil soupeře i diváky výkonem 680 cm. Druhý skončil i na Evropských atletických hrách mládeže začátkem září v Brně (647 cm). A formu dokonale vyladil pro MČR, odkud si veze zlato a osobní rekord. Opět v Jablonci, kde sezónu zahajoval. O bezmála 1,5 m dále!

A sezóna ještě nekončí. V sobotu 24.9. ve Znojmě nás bude Adam reprezentovat na Mezistátním utkání žáků Chorvatska, Maďarska, Slovenska, Slovinska a ČR.

David Šnajdr