Michaela Broumová - skok daleký, víceboj
Sports Club Nove Mesto nad Metuji

Martin Zvolánek skvěle (nejen) za zelenými stoly

Martin Zvolánek skvěle (nejen) za zelenými stoly

Martinu Zvolánkovi (SK Nové Město nad Metují) gratulujeme k jeho úspěchům jak ve stolním tenisu, tak v atletice; čtenářům našich stránek pak dlužíme podrobnější informace o Martinových úspěších coby jednoho z nejlepších českých paralympioniků.

Naposledy se Martin Zvolánek (45) mohl pochlubit dvěma medailemi z 21. ročníku turnaje ve stolním tenisu Cheb OPEN z konce června 2019. Se svou hrou byl spokojen a skončil na 3.místě v jednotlivcích i ve čtyřhře s Vladimírem Kadlíkem. Po Chebu se Martin usadil na průběžně 5.místě v žebříčku Českého poháru.

Za týden čeká nejlepší stolní tenisty na vozíku Mezinárodní MČR Czech OPEN Ostrava (6.-10.9.), kterýžto kvalitně obsazený a dobře bodovaný turnaj bude poslední prověrkou formy před ME ve švédském Helsingborgu (14.-22.9. 2019). Tam nás bude Martin Zvolánek reprezentovat v individuálním turnaji i ve čtyřhře.

Pro zajímavost dalším z českých reprezentantů na ME bude Miloš Tesař, který ve stolním tenisu hraje za Euro-Club Handicap Jilemnice, nicméně za SK Nové Město nad Metují v zimě hraje curling.

Vedle aktuální výkonnosti M.Zvolánka nemůžeme nevzpomenout jeho úspěšnou sportovní historii jak ve stolní tenisu, tak v atletice.

První velkou medaili ve stolním tenisu a rovnou zlatou ve dvouhře Martin získal na ME 1997 ve Stockholmu (SWE). Rok na to se v Paříži stává dokonce mistrem světa ve čtyřhře s T.Přibylem! Na paralympiádě v Sydney (2000) vybojoval stříbro ve čtyřhře s Tomášem Přibylem a bronz v jednotlivcích. Na ME 2005 v dánském Hileleroidu bronzovou ve čtyřhře opět s T. Přibylem.

Pak si M.Zvolánek na čas „odskočil“ k atletice, ve které byl neméně úspěšný: Na MS v nizozemském Assenu (2006) získal stříbrnou medaili v hodu diskem. Na paralympiádě v Pekingu (2008) vybojoval v disku bronz, v Londýně (2012) skončil sedmý v hodu kuželkou (u kvadruplegiků kuželka nahrazuje oštěp) a v Riu de Janeiro (2016) v kuželce šestý. Mimo to je Martin stále držitelem kvalitního českého rekordu své kategorie F51 v hodu diskem (11,04m).

A zpět ke stolnímu tenisu. Zatím poslední cenný kov, stříbro, má Martin doma z ME ve stolním tenisu ze slovinského Laško z roku 2017, kterou tehdy vybojovali ve čtyřhře s Jiřím Suchánkem.

Právě s J.Suchánkem, aktuálně nejlepším hráčem českého žebříčku, bude Martin hrát čtyřhru i na nadcházejícím ME ve Švédsku.

Forma roste, zdraví slouží, a tak se spolu s Martinem Zvolánkem můžeme těšit na jeho výkony v Ostravě a hned na to v Helsingborgu!

David Šnajdr