Michaela Broumová - skok daleký, víceboj

Martin Zvolánek skvěle (nejen) za zelenými stoly

Martinu Zvolánkovi (SK Nové Město nad Metují) gratulujeme k jeho úspěchům jak ve stolním tenisu, tak v atletice; čtenářům našich stránek pak dlužíme podrobnější informace o Martinových úspěších coby jednoho z nejlepších českých paralympioniků.

Naposledy se Martin Zvolánek (45) mohl pochlubit dvěma medailemi z 21. ročníku turnaje ve stolním tenisu Cheb OPEN z konce června 2019. Se svou hrou byl spokojen a skončil na 3.místě v jednotlivcích i ve čtyřhře s Vladimírem Kadlíkem. Po Chebu se Martin usadil na průběžně 5.místě v žebříčku Českého poháru.

Za týden čeká nejlepší stolní tenisty na vozíku Mezinárodní MČR Czech OPEN Ostrava (6.-10.9.), kterýžto kvalitně obsazený a dobře bodovaný turnaj bude poslední prověrkou formy před ME ve švédském Helsingborgu (14.-22.9. 2019). Tam nás bude Martin Zvolánek reprezentovat v individuálním turnaji i ve čtyřhře.

Pro zajímavost dalším z českých reprezentantů na ME bude Miloš Tesař, který ve stolním tenisu hraje za Euro-Club Handicap Jilemnice, nicméně za SK Nové Město nad Metují v zimě hraje curling.

Vedle aktuální výkonnosti M.Zvolánka nemůžeme nevzpomenout jeho úspěšnou sportovní historii jak ve stolní tenisu, tak v atletice.

První velkou medaili ve stolním tenisu a rovnou zlatou ve dvouhře Martin získal na ME 1997 ve Stockholmu (SWE). Rok na to se v Paříži stává dokonce mistrem světa ve čtyřhře s T.Přibylem! Na paralympiádě v Sydney (2000) vybojoval stříbro ve čtyřhře s Tomášem Přibylem a bronz v jednotlivcích. Na ME 2005 v dánském Hileleroidu bronzovou ve čtyřhře opět s T. Přibylem.

Pak si M.Zvolánek na čas „odskočil“ k atletice, ve které byl neméně úspěšný: Na MS v nizozemském Assenu (2006) získal stříbrnou medaili v hodu diskem. Na paralympiádě v Pekingu (2008) vybojoval v disku bronz, v Londýně (2012) skončil sedmý v hodu kuželkou (u kvadruplegiků kuželka nahrazuje oštěp) a v Riu de Janeiro (2016) v kuželce šestý. Mimo to je Martin stále držitelem kvalitního českého rekordu své kategorie F51 v hodu diskem (11,04m).

A zpět ke stolnímu tenisu. Zatím poslední cenný kov, stříbro, má Martin doma z ME ve stolním tenisu ze slovinského Laško z roku 2017, kterou tehdy vybojovali ve čtyřhře s Jiřím Suchánkem.

Právě s J.Suchánkem, aktuálně nejlepším hráčem českého žebříčku, bude Martin hrát čtyřhru i na nadcházejícím ME ve Švédsku.

Forma roste, zdraví slouží, a tak se spolu s Martinem Zvolánkem můžeme těšit na jeho výkony v Ostravě a hned na to v Helsingborgu!