Michaela Broumová - skok daleký, víceboj

Zemřel zakladatel československého paralympismu a člen SK Dr. Vojmír Srdečný.

Ve věku 99 let v pondělí zemřel Dr. Vojmír Srdečný, za II. světové války studentský aktivista vězněný v koncentračním táboře v Sachsenhausenu a posléze nasazený na nucené práce. Po válce rehabilitační pracovník a pedagog, zakladatel a neúnavný propagátor sportu tělesně postižených.

V roce 1948 uspořádal v rehabilitačním ústavu v Kladrubech pro tělesně postižené pacienty I.Kladrubské hry a sport handicapovaných nadále propagoval jako účinnou fyzioterapii. Málokdo ví, že tyto sportovní hry uspořádal dokonce dříve než v Anglii neurochirurg Sir Ludwig Guttmann hry ve Stoke Mandeville, které jsou všeobecně považovány za prvopočátek paralympijských her.

Dr. Srdečný pracoval několik desetiletí v různých funkcích v československém systému sportu handicapovaných a svou erudicí, neúnavnou energií a přímo nakažlivým optimismem přispěl i k založení paralympijské tradice ve Sportovním klubu v Novém Městě nad Metují. Na konci 80. a začátkem 90.let minulého století získával ve vedení Československého a následně Českého svazu tělesně postižených po boku V. Srdečného zkušenosti také ředitel SK Libor Šnajdr.

V té době se Dr. Srdečný stal dokonce členem SK a zůstal v naší databázi až do své smrti v pondělí 19.srpna.

Autor tohoto nekrologu měl tu čest, že byl Dr. Srdečný v polovině 90.let jedním z odborných konzultantů diplomové práce.