Aleš Steklík
Sports Club Nove Mesto nad Metuji

Aleš Kisý v Berlíně vicemistrem Evropy ve vrhu koulí

Aleš Kisý se v Berlíně stal vicemistrem Evropy ve vrhu koulí 20.-26. 8. 2018 ME v paralympijské atletice, Berlín

Aleš Kisý se v Berlíně stal vicemistrem Evropy ve vrhu koulí

20.-26. 8. 2018 ME v paralympijské atletice, Berlín

 

Aleš Kisý v závodě mužů – vozíčkářů spojené kategorie F53/ 54 ve vrhu koulí (3kg) vybojoval stříbrnou medaili, když své náčiní poslal do vzdálenosti 8,17m. S přepočtem podle koeficientu výkon představuje 910 bodů a titul vicemistra Evropy!

„S výkonem i stříbrnou medailí jsem spokojený, i když to vždycky může být ještě lepší. Klasickým problémem bývají technické parametry odhodové kozy a diskuze s rozhodčími. Ani mně se to v Berlíně nevyhnulo… To pak házíš v neustálé nejistotě, jestli ti nezvednou červený praporek, kvůli třeba pružící zádové opěrce… Letos na českém poháru v Ostravě jsem si vytvořil osobák 8,35m a ještě dvě kola ČP mě čekají. Myslím, že bych mohl hodit někam k 8,50m“, popisuje A. Kisý.

„Čím se cítím více? Zda rugbystou nebo atletem? Více mi sedí rugby. Je to kolektivní sport v bezvadné partě a každý zápas je „odvaz“. Ale jednotlivec v týmu mnoho nezmůže. Musejí všichni, aby se tým prosadil, a to je na naše české poměry organizačně a finančně příliš náročné. Takže v atletice, ve které mám už šest velkých medailí, se můžu prosadit individuálně a podívám se po světě.“

Druhým novoměstským zástupcem v Berlíně byl nestárnoucí Radim Běleš, který v kategorii mužů - kvadruplegiků F51 hodil kuželku (pro tuto skupinu postižení kuželka nahrazuje oštěp – pozn. autora) do solidní vzdálenosti 26,60m, která však stačila „pouze“ na 4. místo.

„Z výkonu jsem spíše na rozpacích. Změnil jsem letos systém přípravy a v tréninku pravidelně házel za 28m. Z letošního roku mám i osobní rekord 27,86m. V Berlíně jsme ale házeli dost pozdě, já se dostal do sektoru až kolem 21.hod. a na to nejsem zvyklý. Možná jsem tomu měl přizpůsobit trénink. Do medaile chybělo 46 cm“, komentuje své vystoupení v Berlíně R. Běleš a dodává: „na druhou stranu se mi povedlo porazit mladší členy v našem týmu a za to jsem rád. Čekají mě ještě dva závody českého poháru v Praze a Pardubicích a v říjnu pak Grand Prix v Itálii, která bude zároveň prvním závodem kvalifikace na LPH 2020 do Tokia. Takže příležitost prodat letošní přípravu ještě bude.“

David Šnajdr