Technická četa - Velká cena 2015

Libor Šnajdr - V síni slávy

Za více než 30 let, tedy téměř půl života, v českém a mezinárodním paralympismu stál Libor Šnajdr u zrodu Českého paralympijského výboru (jako místopředseda pro sport), předsedal Českému svazu tělesně postižených sportovců (1988 - 2001), zakládal a řídil Českou asociaci tělesně handicapovaných sportovců (2005 - 2010) a prošel organizačními a vztahovými turbulencemi uvnitř hnutí.
Stabilním zázemím byl po celou dobu nejen pro LŠ, ale především pro stovky handicapovaných sportovců, Sportovní klub Nové Město nad Metují.
Za přínos paralympijskému hnutí uvedl Český paralympijský výbor Libora Šnajdra minulý týden do Síně slávy.
/dav/

Libor Šnajdr ( 1952)

V mládí atlet –běžec na střední a dlouhé tratě.

V raném věku začal i „bafuňařit“ a trénovat a v roce 1971 v tehdejším TJ Spartak Nové Město nad Metují obnovil atletiku. Trenér II.třídy, rozhodčí I.třídy a sportovní manažer. Od roku 1976 člen Výboru Východočeského (Královéhradeckého) atletického svazu. V 80. letech vedoucí trenér Tréninkového střediska mládeže Československého atletického svazu. 1982 obdržel čestné uznání Klubu Fair Play Československého olympijského výboru.

Od roku 2010 předsedou královéhradeckého atletického svazu a člen Výboru Českého atletického svazu..

V roce 2017 zvolen předsedou krajského výboru České unie sportu.

Na MS IAAF v Římě (1987) poprvé shlédl vložený závod paraplegiků na formulkách a po návratu domů zapátral po československých vozíčkářích, kteří by podobně obohatili program domácích závodů nepostižených. Od roku 1988 se tak v Novém Městě konaly vložené závody paraplegiků v rámci Velké ceny Nového Města nad Metují (jízdařů i vrhačů) a zároveň se začala psát historie mistrovství Československa a později ČR v atletice tělesně postižených. V Novém Městě od roku 1988 do 2002 nepřetržitě. Dodnes se zde pořádá ČP v atletice TP. V roce 1995 SK pořádal ME v pětiboji vozíčkářů.

V roce 1997 přibyla v programu SK Nové Město nad Metují mezinárodní lukostřelba handicapovaných.  Od roku 2001 dodnes dokonce na evropské a světové úrovni (MS 2001 a 2009, ME 2006, 13 x SP, 2 x EP). Série v roce 2016 vyvrcholila paralympijskou kvalifikací, zároveň i jako největší lukostřelecký turnaj v historii světového paralympismu. Každoročně se v Novém Městě n. Met. konají lukostřelecké SP/ EP, MČR a ČP.

SK NMMET pod vedením L. Šnajdra stál u zrodu moderní paralympijské atletiky a lukostřelby založených na symbioze handicapovaných a nepostižených.

Vedle obou dominantních sportů našli v SK NMMET podporu i handicapovaní stolní tenisté, tenisté, basketbalisté, handbikeři, curleři, nebo nově rugbysté na vozíku.

Po rozpadu TJ Spartak v roce 1991 L. Šnajdr našel odvahu odejít ze zaměstnání ve Stavostroji a založil Sportovní klub Nové Město nad Metují, který od té doby řídí. SK vlastní, provozuje a zvelebuje rozsáhlý multisportovní bezbariérový areál, který umožňuje pořádat mezinárodní soutěže jak nepostižených, tak i handicapovaných. SK sdružuje bezmála 1.000 členů, z toho 170 handicapovaných.

L. Šnajdrovi a jeho týmu se v Novém Městě n. Met. v průběhu 30 let podařilo vybudovat jedno z největších, nejlépe vybavených a nejaktivnějších paralympijských center v ČR.

22. prosince 1992 se ve Sportovním klubu NMMET konala ustavující schůze Českého paralympijského výboru a L. Šnajdr se stal jedním z jeho zakladatelů.

V letech 1991 – 2001 byl předsedou Českého svazu tělesně postižených sportovců. V letech 2005 – 2010 předsedou nástupnické České asociace tělesně handicapovaných sportovců. Celkem 15 let členem VG ČPV.

L. Šnajdr vedl buď jako vedoucí nebo jako člen vedení československé a české výpravy na čtvery paralympijské hry v Barceloně (1992), Atlantě (1996), Sydney (2000) a v Pekingu (2008). Výprava v Sydney byla co do zisku medailí (43) i pořadí národů (11.) nejúspěšnější československou a českou výpravou vůbec.

Na slavnostním galavečeru Českého paralympijského výboru v úterý 27. února 2018 byl Libor Šnajdr uveden do paralympijské Síně slávy.

/dav/