Pája Rousková a Zuzka Vančáková
Sports Club Nove Mesto nad Metuji

Členové SK reprezentovali na MS v paralympijské atletice v Londýně

Aleš Kisý a Radim Běleš těsně pod stupni vítězů

Před týdnem se vrátila 22 členná výprava atletů ČR z Mistrovství světa v paralympijské atletice v Londýně (14.-23.7. 2017). Své místo v reprezentaci mají i dva přední světoví vrhači své kategorie  – vozíčkáři Aleš Kisý a Radim Běleš, oba členové Sportovního klubu.

Výborné 4.místo vybojoval Aleš „Gizan“ Kisý (36) ve vrhu koulí kategorie F53 (vozíčkář – quadruplegik) v letošním maximu 7.85m. Do bronzu chybělo pouhých 11 cm!

Aleš tím o jedno místo vylepšil své loňské vystoupení na paralympiádě v Riu de Janeiro.

Jen o jedno místo níže, pátý, skončil v Londýně Radim Běleš (44) v hodu kuželkou, která u quadruplegiků (postižení všech čtyř končetin z důvodu poranění páteře) dokonce vylepšil OR na 27.03m. Radim tak zopakoval své páté místo z loňské paralympiády.

Oběma atletům gratulujeme a těšíme se na setkání s nimi už tuto sobotu 5.8. v Novém Městě n.Met. při ČP v atletice handicapovaných.

 

… jelikož se z atletického MS vrátila výprava ČR vůbec poprvé bez medaile, dovolím si krátké zamyšlení. S mnohdy nelehkým vývojem světového paralympijského hnutí a zejména atletiky úzce souvisí funkční a zdravotní klasifikace handicapu a rozdělování do kategorií. Některé tradiční (a česky v minulosti úspěšné kategorie) se buď přepočítávají podle koeficientu, slučují s jinými kategoriemi (jiného stupně nebo druhu postižení) nebo se rovnou ruší. Je to mnohdy bolestné, řadu výborných sportovců to odradilo nebo jim to rovnou znemožnilo závodit a zvykli jsme si říkat, že se zvyšuje konkurence, snižuje počet medailových sad a že stoupá hodnota medaile.

Nahlédneme-li do statistik MS (www.paralympic.org), zjistíme, že se ho zúčastnilo 90 států; z nichž že 66 zemí získalo aspoň jednu medaili. Letos historicky poprvé bez Čechů.

Přičemž na samém vrcholu v počtu medailí skončila např. Ukrajina, více než jednu medaili získaly mj. Irák, Indie, Angola nebo Sri Lanka… tedy země ve válečném stavu, země řešící humanitární nebo přírodní katastrofy, či země výrazně chudší, často s výrazně slabším sociálním a zdravotním zabezpečením než je tomu u nás… (Na loňské paralympiádě byla výše než ČR hodnocena např. i Sýrie).

Možná je načase přehodnotit mé občasné finanční příspěvky Lékařům bez hranic nebo UNICEF na řešení humanitárních krizí v těchto zemích a přesměrovat je na Český paralympijský výbor, nebo ještě lépe na konkrétní sportovní svaz v něm sdružený, abychom s nimi po sportovní stránce zase mohli aspoň držet krok.

 

David Šnajdr